Winners NYC and Long Island 2018

Congratulations to all the NYC Metro and Long Island JSHS 2017 Participants.

NYC Metro JSHS 2018 Regional Finalists

Congratulations to all NYC Metro JSHS First Place Winners, Second Place Winners, Third Place Winners, and Participants

Winners of the February 4, 2018, Symposium Presentations:

*regional finalist will be invited for the last round of competition on Feb 24

  • Zhang Rebecca
  • Lu Helen
  • Choy Brendon
  • Ko James
  • Massey Mateo
  • Zarubin Vera
  • Stamler Natasha
  • Takada Wataru
  • Ahmed Tahmid
  • Lu Haina
  • Roy Naksha

The first place winners of each category are the finalists from each area. The ones with the highest average from the remaining 1st, 2nd and 3rd place winners are designated to complete the finalist group.

Long Island JSHS 2018 Regional Finalists

*Regional Finalist will be invited for the last round of competition on Feb 24

  • Shteyman Amy
  • Bogdanov Samuel
  • Harris Luke
  • Zhang Kendra
  • Markland Kyle
  • Munn Lauren
  • Eghbali Aria
  • Ye Tong 
  • Jayam Viraj
  • Eghbali Aria
  • Pahlavan Arianna

The first place winners of each category are the finalists from each area. The ones with the highest average from the remaining 1st, 2nd and 3rd place winners are designated to complete the finalist group.

NYC Metro JSHS

Last Name First Name Placement

Behavioral and Social Sciences

Zhang Rebecca First Place Winner
Balachandran Uma Second Place Winner
Yoes Leah Second Place Winner
Singer Rebecca Third Place Winner

Biology

Lu Helen First Place Winner
Lu Haina Second Place Winner
Chakrapani Prithi Third Place Winner

Chemistry

Choy Brendon First Place Winner
Roy Naksha Second Place Winner
Baron Philippe Third Place Winner

Computer Science

Ko James First Place Winner

Engineering 

   
Zarubin Vera First Place Winner
Gao Yun Second Place Winner
Nguyen Benjamin Second Place Winner
Nikishina Katie Third Place Winner

Earth and Space Sciences

Massey Mateo First Place Winner
Marchese Tricia Second Place Winner
Carter David Third Place Winner

Environmental Sciences

Stamler Natasha First Place Winner
Iqbal Saba Second Place Winner
Mania Kathy Third Place Winner

Mathematics

Takada Wateru First Place Winner
Leung Austin Second Place Winner
Wang Zilin Second Place Winner
Huang Brian Third Place Winner

Physics

Abdulali Aidan First Place Winner
Ahmed Tahmid Second Place Winner
Sandler Theodore Third Place Winner

Long Island JSHS

Behavioral and Social Science 

   
Shteyman Amy First Place Winner
Ruskin Julia First Place Winner
Bogdanov Samuel Second Place Winner
Geula Aaron Third Place Winner

Biology

Harris Luke First Place Winner
Chiu Kelley Second Place Winner
Fang Andrew Third Place Winner
Guha Anoushka Third Place Winner
Vadada Sahith Third Place Winner

Chemistry

Zhang Kendra First Place Winner
Sha Aashini Second Place Winner
Li Angie Third Place Winner

Computer Science

Markland Kyle First Place Winner
Fine Simona Second Place Winner
Juang Andrew Third Place Winner

Engineering 

Egbali Aria First Place Winner
Lu Ruoxin Second Place Winner
Waqar Kasim Third Place Winner

Environmental Science

Ye Tong First Place Winner
Gitlin Saige Second Place Winner
Spencer Gilbert Third Place Winner

Earth and Space Sciences

Munn Lauren First Place Winner
Bench Harrison Second Place Winner
Singh Anoop Third Place Winner

Mathematics

Rosen Lucas First Place Winner
Jayam Viraj Second Place Winner
Upadhyay Kushal Third Place Winner

Physics

Feig Joshua First Place Winner
Pahlavan Arianna First Place Winner
Acoba Keiffer Second Place Winner
Pinkenburg Jade Second Place Winner
Klein Matthew Third Place Winner