Winners

Congratulations to all the winners at the 2010 Humanities, Mathematics, and Science Expo here at York College.

 

Behavioral and Social Sciences

1st Place, Roopram Tirlokhi and Ahmed Hassan

Thomas A. Edison Vocational and Technical High School, Jamaica, Teacher Dr. Robert Winston

2nd Place, Pamela Zaiter, Shafina Islam, and Savita Coonjbeharry

Long Island City High School, Long Island City, Teacher Ms Nicole Garramone

3rd Place, Rachel Franchi and Jalia Dash

High School for Environmental Studies, Teacher Ms. Marissa Bellino

 

 Biology

1st Place, Waqas Tahir and Mohammed Husain

Thomas A. Edison Vocational and Technical High School, Jamaica, Teacher Dr Robert Winston

2nd Place, Mirza Abbas and Gurvir Singh

Thomas A. Edison Vocational and Technical High School, Jamaica, Teacher Dr Robert Winston

3rd Place, Kiranjit Luther and Nikita Shah

Thomas A. Edison Vocational and Technical High School, Jamaica, Teacher Dr. Robert Winston

 

Chemistry

1st Place, Shabana Ramtahal and Yogeeta Kuldip

Thomas A. Edison Vocational and Technical High School, Jamaica, Teacher Dr. Robert Winston

2nd Place, Marcel Yakobov

Thomas A. Edison Vocational and Technical High School, Jamaica, Teacher Dr. Robert Winston

3rd Place, Shirin Zirkiyeva and Cindy Dorantes

Thomas A. Edison Vocational and Technical High School, Jamaica, Teacher Dr. Robert Winston

 

Environmental and Earth Sciences

1st Place, Christina Barros

Thomas A. Edison Vocational and Technical High School, Jamaica, Teacher Dr. Robert Winston

2nd Place, Bryan Bonita, Aakash Patel, and Shrinavas Pamana

John Bowne High School, Flushing, Teacher Dr. Faye Melas

3rd Place, Kyeong Chang

Queens High School for the Sciences at York College, Teacher Mrs Shanaz Baksh

 

Mathematics

1st Place, Mark Kom and Navdeep Bains

Queens High School for the Sciences at York College, Teacher Soonyoung Kwon

2nd Place, Alan Zeng

Bayside High School, Bayside, Teacher Mr Scott Schwartz

3rd Place, Kunng (Ivy) Park

Bayside High School, Bayside, Teacher Mr Scott Schwartz

 

Physics

1st Place, Mayer Schein

D. R. S. High School, Teacher Dr Robert Winston

2nd Place, Jonathan Willner and Auman Yechiel

D. R. S. High School, Teacher Dr. Robert Winston

3rd Place, Jonathan Edelstein

D. R. S. High School, Teacher Dr. Robert Winston

 

Winners by Grade

 

12th Grade

1st Place Helen Cen, Environmental and Earth Sciences

Long Island City High School, Long Island City, Teacher Nicole Garramone

2nd Place Amir Mohammed and Gurjit Deol, Mathematics

Martin Van Buren High School, Queens Village, Teacher Mr George Stefanidis

3rd Place Yasmene Neita and Navraj Sandhu, Mathematics

Martin Van Buren High School, Queens Village, Teacher Mr George Stefanidis

 

11th Grade

1st Place Alan Zeng, Mathematics

Bayside High School, Bayside, Teacher Mr Scott Schwartz

2nd Place Chahita Lalwani and Michelle Liu, Behavioral and Social Sciences

Forest Hills High School, Forest Hills, Teacher Ms.Biener

3rd Place Lisa Chu, Mathematics

Bayside High School, Bayside, Teacher Mr. Scott Schwartz

 

10th Grade

1st Place Tae Kyung Lee, Mathematics

Queens High School for the Sciences at York College, Teacher Ms. Soonyoung Kwon

2nd Place Susmita Akter and Nicole Brady, Biology

3rd Place Most Salma and Tiffany Cheon, Biology

 

9th Grade

1st Place Khaleel Ali and Kunga Samten, Biology

Jamaica High School, Jamaica, Teacher Ms Jesusa Merioles

2nd Place Jude Appiah and Kevin Skier, Biology

Queens High School for the Sciences at York College, Teacher Mrs Shanaz Baksh

3rd Place Kirstie Chia and Melissa Alamilla, Biology

Queens High School for the Sciences at York College, Teacher Mrs Shanaz Baksh

 

Document Actions